ОСВОБОДЕТЕ СЕ ОТ СТРАХА! ФОРМУЛА ЗА ПРЕОДОЛЯВАНЕ НА ТРЕВОГАТА
March 16th, 2020
Познавате ли страховете си? Естеството им, тяхната дълбочина… Обстоятелствата, които ги отключват и изострят?
А има и такива хора, които споделят: „Аз не се страхувам от нищо“. И дори се гордеят с липсата на страх…
Истината е, че човек,който казва че не се страхува, потиска страха. Такъв човек позволява на тревогата да го превземе бавно и незабелязано поради простата причина, че я отрича, че не я познава.
В наши дни, страхът, който е част от инстинктивната ни природа, често е причина за много от грешките, които правим. Състоянието на страх е резултат от опитите на емоционалната ни природа да се справи с някаква заплаха. Вероятно знаете, че това състояние е свързано с автоматичните реакции – борба или бягство. Всеки път, когато започнем да бягаме или да се борим ние ставаме почти безпомощни пред силата на страха, който ни ръководи.
Божествената природа на нашата душа е точно обратното на тревогата или страха. Тя е съзидателна, положителна и мъдра. Тогава следва да си зададем въпроса: Какво избирам да се прояви в моя живот – Съзидателност или Страх?
Разбира се, страхът често се промъква в живота ни съвсем незабелязано. Причината е нашата несъзнателност за него, непознаването на дълбоката ни вътрешна същност, отричането и натикването на страха в тъмното на нашата сянка.
Какво е решението?
Има една лесна формула за овладяване на страховете.
За да овладеете страха, на първо място трябва да го познавате. Страхът се преодолява със знание, опознаване и разбиране. Отричането и потискането няма да ви помогне.
Както казва Уейн Дайър: „ Когато изтискате един портокал, получавате сок, защото това има в него. Същият принцип е верен и за вас. Когато някой ви притисне – подложи ви на натиск – излиза онова, което е вътре. Ако не ви харесва какво има във вас, можете да го промените, като промените мислите си“.
Осветете с разбиране всяка ситуация и няма да е нужно да се борите със страховете си.
А сега ви предлагам една лесна техника за работа със страховете:
Като начало, вземете си малък, джобен тефтер и го носете със себе си. Обещайте си, че ще бъдете особено чувствителни и възприемчиви към всяко чувство на безпокойство, което опита да ви завладее. В таки моменти, опитайте не да изгоните тревогата, а да опишете в тефтера какво чувствате.
Назоваването на страха и обличането му във форма е първата стъпка към неговото овладяване. Старайте се да записвате дори най- дребните неща, които ви притесняват.
Предлагам ви списък от категории, където често страхът се проявява. Списък, който ще ви помогне лесно да идентифицирате собствените си страхове:
- Страх от неизвестното – обикновено го съпътстват страх от смъртта, страх от Божие наказание, страх от негативни бъдещи случвания, страх от липса на контрол върху живота ни.
- Страх от провал – често води до тревоги за способността ни за справяне в работата и семейството, критичност към другите и себе си, отбранително поведение, несигурност при предприемане и реализиране на цели и действия
- Страх от телесни увреждания и болести – проявява се често в страх от катастрофи, страх от бактерии, болести и болка, страх от затворени пространства и височини
- Страх от липса на одобрение – води до страх от това, че ще ни се присмеят, срамежливост, колебливост при огласяване на собствени идеи, страх от публични изказвания, лесно притеснение
- Страх от липса на любов – проявява се често в ревност и собственическо чувство, чувството че не си обичан, чувство за отхвърленост, комплекс за малоценност и неувереност, чувството че не си потребен.
- Специфични лични страхове – такива са: страх, че няма да бъдем разбрани, страх от емоционално нараняване, от сексуална неадекватност. Страх, че точно определен човек ще ни унищожи. Страх от насекоми и др.
Определете си минимум една седмица, през която да попълвате личния си списък и ще получите яснота за основните видове страхове, които ви измъчват. Необходимо е да бъдете изключително наблюдателни, целенасочени и честни със себе си.
След като сте описали страховете си и имате своя списък, започнете да задавате въпроси. Въпроси от типа: Къде е коренът на този страх? Кога за пръв път се е появил? Кои са пусковите механизми, които задействат страха? и др., ще ви позволят да получите внушение или чувство от дълбоките пластове на своя ум. Запишете го.
Докато работите всекидневно със своя списък, ще усетите как знанието и разбирането ви нарастват с всяка изминала минута. Знанието и опитът са велика противоотрова за страха, безпокойството и тревожността.
Бъдете упорити! Колкото повече и по-дълбоко се вглеждате в себе си, толкова по-уверени ставате и постигате контрол върху емоциите, мислите, действията си и живота, във всичките му проявления.
Готови ли сте да започнете да гледате на себе си като на човек, способен да въздейства върху своята реалност в посоката, в която желае?
Ако сте от хората, на които:
- им е омръзнало да живеят в постоянен стрес, напрежение, недоволство и отсъствие на енергия
- искате да възприемате трудните моменти без излишни борба, страдание и болка
- искате да се радвате на живота
тази аудио хипноза ще Ви помогне за успешно справяне с проблема.
Какво Е и какво НЕ Е Хипнозата, както и какви са ПОЛЗИТЕ от нея, можете да разберете повече ТУК >>> ХИПНОЗА И ХИПНОТЕРАПИЯ
Райна Жечева – психолог, хипнотерапевт
Категории: СТАТИИ | ключови думи: онлайн психолог, онлайн психология, онлайн терапия, притеснение, прихолог - гр.Варна, Райна Жечева, страх, техника за преодоляване, тревога, хипноза, хипнотерапия